Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με VS 2005 και SQL Server 2005

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò geochatz. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος geochatz στις 03-04-2006, 13:22. Υπάρχουν 0 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-04-2006, 13:22 11499

    Tongue Tied [:S] Πρόβλημα με VS 2005 και SQL Server 2005

    Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα. Στο μηχάνημα μου έχω εγκαταστήσει το Visual Studio 2005 και αντί να βάλω τον SQL Server 2005 Express έχω την έκδοση Standard του SQL 2005.

    Και τα δύο δουλεύουν μια χαρά και μπορώ να ανοίξω μία βάση μεσα απο το VS 2005, όμως αυτό που δεν μπορώ να κάνω είναι να προσθέσω ένα Database File. Και για να γίνω περισσότερο κατανοητός θα πω το παρακάτω παράδειγμα.

    Δημιουργώ ένα νέο Project (είτε WinForms, είτε Web) και κάνω Add - New Item... Απο τη λίστα επιλέγω το SQL Database και παίρνω το παρακάτω μύνημα...

    Connections to SQL Server files (*.mdf) require SQL Server Express 2005 to function properly. Please verify the installation of the components or download from the URL: http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=49251

    Καταλαβαίνω απο το μύνημα ότι θέλει SQL Express απλά μου φαίνεται παράλογο και ήθελα να μάθω αν ξέρει κανείς αν αυτό αλλάζει.

    Only two things are infinite, the universe and the human stupidity, and I'm not sure about the former.

    Albert Einstein - US (German-born) physicist (1879 - 1955)
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems